Wednesday, May 4, 2011

Miks EPL midagi ei tee?


Ehk võitlus tuuleveskitega.

Olen olnud EPL-i ametnik 2 aastat ja enne seda juhatuse liige. Nüüdseks on see möödas ja mul on hea võimalus jälle eraisiku poolt vaadata, et kuidas see siis välja näeb, et "miks EPL midagi ei tee". Väga lihtne. olemasolevate nappide vahenditega ei ole kokkuvõttes ühegi huvigrupi asja võimalik lõplikult ja tulemuslikult ajada. Kedagi aga päris tähelepanu alt välja jätta ei saa - pole poliitiliselt korrektne ja kes siis seda kisa jaksaks ära kuulata.

EPL-i juhatuse poolt (milles ise osalesin) põhjalikult koostatud strateegia püüab õiglaselt rahuldada kõikide huvirühmade vajadusi - kuigi teoreetiliselt väga põhjalik ja õige - on sellisena suures osas deklaratiivne: kuni ühegi konkreetse probleemi lahendamiseks ei leita konkreetset rahastamist. Seega saab kõigi fookusvaldkondadega tegeleda ainult karjuvas ressursipuuduses, üritades seda kompenseerida entusiasmi ja vabatahtliku tööga. Mis muidugi tekitab igas kõrvalseisva huvirühma liikmes trotsi ja kahtlustusi - aga äkki nad ikkagi kellelegi teisele, näiteks Ernole annavad kuidagi mingeid soodustusi.

Surfajad on väga egotsentrilised inimesed, teisiti purjelaual ju ei saagi. Aga meeskonnatöös ja eriti veel üldise ühise asja ajamisel see kaugele ei vii. Vastupidi, konfliktid ja niigi napi teki enda poole kiskumine kulutavad märkimisväärse osa ajast ja tekitavad vaenutsevaid grupeeringuid, kelle koostöö on edaspidi väga vaevaline, kui mitte päris võimatu.Viimase näitena on esile kerkinud süüdistused, et miks Purjelaualiit piisavalt aktiivselt ei võitle Ristna unikaalse surfikoha lähedusse planeeritava Neupokojevi madala tuulepargi vastu. Võitleb, päris põhjalikult on tegeldud. Aga ilmselt tundub konkreetse huvigrupi esindajatele, et liiga palju kulutab EPL auru näiteks noorte purjelauaõppe korraldamisele või harrastajate võistlussarjale, selmet et pühenduda Kärdlas, Kuressaares, Pärnus ja mujal toimuvate jutukoosolekute väisamisele - kus saaks protokolli kirja, et EPL on igasuguste rajatiste vastu, mis võivad halvendada surfitingimusi ükskõik millises surfikohas, sealhulgas Ristnas. Jah, EPL on nende vastu. Sellele seisukohale on EPL saanud kinnituse ka kõiki Eesti purjetajaid ühendavalt Eesti Jahtklubide Liidult ning seisukoht on edastatud ministeeriumidele ja ametitele.

Surfaja Taavi Tiirik (est-414) alustas diskussiooni minu isiku panuse teemadel tuulikutega võitlemisel ja kuna talle "meeldib läbipaistvus oluliste küsimuste arutamisel", avaldas minu poolt talle adresseeritud e-kirja oma tiimi lehel.

Nüüd on ta ilmselt vastupidisel seisukohal ja soovib diskussiooni jälle summutama hakata, vähemalt saatis ta mulle selleteemalise palve või ähvarduse. Kahjuks ei saa nüüd enam suhtlust kalevi alla suunata, ajame selle asja avalikult lõpuni. Alljärgnevalt minu tänane vastus Taavile ja veel allpool tema algne süüdistus.
- - -
Tere Taavi.
Kui mu blogis kusagil mingit laimu näed, siis palun viita korrektselt, milline osa on laimav ja millise seadusepügala alusel. Mu eesmärk ei ole olnud seadust rikkuda, nii et kui korrektselt viitad, kõrvaldan hea meelega tahtmatult tekitatud seaduserikkumise. Või kaeba laimu eest kohtusse. Vastasel juhul soovin, et esineksid avaliku vabandusega ja tunnistaksid, et oled mind alusetult laimamises süüdistanud.
Tänan vihje eest, et sa mind isiklikult ei ründa. Surf.ee/chat jutukasse sinu kasutajanime alt postitatud kirjutistest jäi justnagu teistsugune mulje. Sinu kommentaar oli ka otseselt hinnanguline, et ma edastan "valet signaali". Ehk teatad siis, kust ja kellelt saan ma selle "ainuõige signaali"?
Sa justkui ei taha aru saada, et mul on ehk ka õigus isiklikule arvamusele. Olen EV kodanik, eraisik, MTÜ EPL liige. Mu leping peasekretäri kohuste täitmiseks on lõppenud ning ma ei ole EPL-i juhatuse liige ega muu ametlik isik. Kas sul on mingi probleem, et ma sinupoolsele e-maili teel saadetud kirja veebi üles riputamisele vastasin samamoodi avalikult? Kuigi sa ise alustasid, usun ka mina läbipaistvusse oluliste teemade arutamisel, seega püüa nüüd välja kannatada ja viime selle asja eesmärgipärase lõpuni, avalikkuse ees loomulikult.
Mina ka ei taha, et Ristnasse tuulepark tuleks. Ehk kunagi tekib mul veel võimalus endalgi seal jälle sõita. Aga ma ei ole ka (endise EPL-i ametnikuna) süüdi kõigi eesti surfajate kõigis hädades. Kui sina küsid avalikult, et miks EPL-st ei jõutud Hiiumaal toimunud kõnekoosolekule, siis mina küsin sama avalikult, miks ei jõudnud sina Tartust Tallinna EPL-i juhatuse koosolekutele? Mina Pärnust näiteks jõuan. Kas ei jää mul muud üle kui järeldada, et sinu soov Ristna küsimusega tegeleda ei ole siiras?
Kui sul on raskusi asjadest aru saamisega ning sulle tundub mingis suhtluses kõik nagu puder ja kapsad, palun teata, millal suhtlesin sinuga kui EPL-i esindaja? Ehk saan siis natuke aidata sul asjadest aru saada, tervitus, jmo jätkuvalt est-35

On 4.05.2011 20:24, Taavi Tiirik wrote:
Tere, Jaano, ole nüüd palun kena, ära ole lapsik ja palun eemalda see teravmeelne laim oma blogist:
* "Kirjutan Taavile siin, sest erakirjavahetuse kopeerib ta nagunii kusagile internetti ning seega pole mul mõtet oma kirja e-mailis dubleerima hakata."
* "Võibolla vastas, aga pani oma vastuse mõnele sellisele veebilehele, mida ma ei ole igapäevaselt harjunud külastama ja seega ei saanud ma seda kätte." http://jaanomartin.blogspot.com/2011/05/ristna-peab-jaama-puutumatuna.html Sinuga suhtluses on kõik nagu puder ja kapsad. Kord oled jaano@ots.ee aadressilt kirjutades justkui lihtsalt Jaano, siis jälle EPL-i esindaja. Mul, ausalt öeldes, ei ole soovi sinu isiklike probleemidega hetkel tegeleda. Soovin, et olulise infona jõuaks sinuni teadmine, et ma ei ründa ega kritiseeri sind, kui ma ka kõiges sinuga ühel meelel ei ole.
tervisi,
Taavi

2 comments:

enh said...

Äkki oleks võimalik luua mingi väike fond, võib ka EPL-i kontole, aga siis peaks ikka säilima kontroll, et annetus kuluks ainult sellele teemale, ma oleks nõus näiteks kandma oma leivakõrvalt väheke bensuraha (nt 20 Eur) ,et saaks auto liikuma sinna kuhu vaja. Loodan et ühineiaid on veel. Ühtsuses, peitub jõud :) Mina (EST294) pole kordagi Ristnas sõitmas käinud, aga neid tuulikuid ma sinna kindalsti ei taha, ei tahtnud ka Nasvale. Lihtsalt mõte

taavik said...

Jaano, võtad ilmselgelt EPL-i suunas rakendatud lühiajalist kriitikat isiklikult. Su peas on tekkinud fiktsioon, mis saab ainet su enda tegevusest - valid ju praegugi diskussioonist välja just need palad, mis kinnitavad su kujunenud arvamust. Oled sattunud "nõiaringi", millest välja aitab aeg.

Ei tea kui mitu korda peaksin sulle selgitama, et sinu "isikliku panuse" üle ei ole ma kunagi pead murdnud. Küsimus on siiski organisatsiooni käitumises, mitte ühe inimese panuses.

Kriitika (EPL-i suunas, rõhutan veelkord) oli mõeldud protsesside käima tõmbamiseks. Nüüd käib juba ammu töö sisuliste küsimuste kallal. Löö kampa, kui tunned, et tahad midagi ära teha. Näiteks, küsisin EPL-i käest ülevaadet tuuleparkide-teemalise kirjavahetuse kohta, ja selle perioodi kohta, mil sina peasekretär olid, võiks sul ju väga lihtne olla üks väljavõte koostada, või lihtsalt mingit infot anda, et mida on lootust kätte saada ja mida mitte. Aga kuna tunned ekslikult end isiklikult rünnatuna, siis kahjuks on sul kaasa-aitamise tahe kadunud.

Su postituses olev arutelu "Aga ilmselt tundub konkreetse huvigrupi esindajatele, et liiga palju kulutab EPL auru näiteks noorte purjelauaõppe korraldamisele või harrastajate võistlussarjale, ..." on jällegi üks väga hea näide sellest, kuidas sa ise lood omale tonti, mille vastu võidelda. See on ju puhas väljamõeldis, mille oled kirja pannud. Võib-olla mõnes teises kontekstis, mingite teiste huvigruppidega seoses on selles tõetera sees, kuid "konkreetne huvigrupp" ei ole sulle eales midagi sellist ette heitnud. Jaano, ära loo tonti, palun pühenda oma energiat ja aega parem meid potensiaalselt ohustava tuulepargi mõjude minimeerimisele.