Thursday, November 13, 2008

RS:X vs Formula One Design Londonis 2012

Praegu toimuval ISAF aastakonverentsil Madriidis otsustatakse lõplikult ka 2012 Londoni olümpiamängudel kasutatav purjelaud. Suure tõenäosusega saab selleks ikkagi taas RS:X. Vaatamata sellele, et konkureerivale Formula One Design (FOD) klassile tehti eelnevalt korralikku promo. Lõplik otsus tehakse reedel, 14 novembril, kui koguneb ISAF nõukogu- aga otsus tehakse vastavalt varustuskomisjoni (ja naiste purjetamiskomisjoni) soovitustele. Seega, suure tõenäosusega on asi otsustatud, ootame reedel ametlikku kinnitust. Soovitused olid alljärgnevad:

The Women’s Sailing Committee voted in favour of the following equipment:
Ballot 1: Women’s Windsurfing – RS:X
The Equipment Committee voted in favour of the following equipment:
Ballot 1: Women’s Windsurfing – RS:X
Ballot 2: Men’s Windsurfing – RS:X

Kas RS:X on hea või halb valik? Raske öelda, aga kindel on see, et nii nagu Eestis on kogu maailmas Formula sõitjaid kordades rohkem. Mis tähendab oluliselt laiemat kandepinda. Ja Formula toimib väga edukalt olemata olümpiaklass. RS:X aga, ma pakun välja, visatakse kolikambrisse, kui see enam olümpiklass pole. Seega, RS:X näol on tegemist kunstlikult tekitatud klassiga, mida kinnitavad ka müüginumbrid. RS:X laudu on tänaseks müüdud vähem kui 2000 tk. kogu RS:X 4 aastase ajaloo jooksul. Kui päris aus olla, siis RS:X ainus eelis FOD ees seisneb asjaoluse, et sellega saab kulgeda ülestuult ka alla 6 sõlmese tuulega (mis on klassi ametlik tuulemiinimum, kuid millest väga täpselt kinni ei peeta). Ja seda olümpial vaja ongi! Sest kui telekast peab ülekanne algama kl 12, siis nii juhtubki, vaatamata sel hetkel olematule tuulele. Sest teleülekannete korraldajad ei saa purjetamisest aru ja tavalist televaatajat huvitab vaid heal juhul medalsõit. Kui ka see teha kella järgi, ootamata tuult (nagu Pekingis), siis ilmselt ei tule see ala populaariseerimisele kuidagi kasuks. Asjaga mitte väga hästi kursis olevatelt spordisõpradelt kuuleb aga väga huvitavaid avaldusi. Üks endine kergejõustiklane ja tänane kergejõustikuliidu- ning EOK tegelane arvas pärast pumpamisega medalisõidu vaatamist, et tegemist on väga naljaka alaga ja uuris, kas eesmärgiks on õhku tõusta. Samas lubas ta kergejõustiku tehnilisele komiteele teha ettepanek käimisvõistlustel edaspidi ka vajadusel pisut joosta.

Gliseerivates tingimustes pole aga RS:X-l mingit eelist nagu ka vaikse tuulega- siis on igal juhul kiirem vana kooli pikk ja kitsas svertiga Mistral OD. St. hübriidlaudadel nagu RS:X pole ühelgi juhul kiireimad. Ainus põhjus, miks Mistrali OD omal ajal olümpiaklassina välja vahetati, oli soov näha rohkem gliseerivat sõitu ja vähem pumpamist. Ja vastuseks sellele valiti olümpiaklassiks RS:X. Ainult, et tänase RS:X prototüüp oli 7 kg kergem ja 70cm uimega- tegemist oli suhteliselt Formula sarnase asjaga. Tootmise käigus tehti pisikesed muudatused ja tulemuseks on mingi ebamäärane asi, mida nooremad sõitjad üksi naljalt mere äärde ei vii ja millega tuleb pumbata kogu distantsi vältel.

Selge on see, et olümpial selgub parim purjetaja olenemata sellest, mis alustel sõidetakse. Ka RS:X puhul on start ülioluline ja peab ka tuult vaatama jne. Aga kuna tegemist on lauaga, millega sõidavad vaid olümpiale pürgijad, ei leia olümpiapurjetamine tavaliste purilaudurite seas erilist mõistmist ja kaasaelamist. Sest varustus ja sõitmise loogika on nii erinevad. Ning nagu sel aastal, on ka edaspidi Eesti olümpiaklassi võistlustel heal juhul rohkem sõitjaid, kui on poodiumikohti. Kui olümpiaklass oleks FOD, siis oleks kõik Formula sõitjad ka potentsiaalsed FOD sõitjad.

Kõige parem lahendus oleks edaspidi valida olümpiaklassiks kas FOD, või kerge hübriidlaud, mis sõidaks põhiliselt gliseerides. Olulisim oleks aga loobumine TV otseülekannetest, et korraldajatel tekiks reaalne võimalus stardi aega muuta vastavalt tuuleoludele ja pidada võistlussõidud normaalse tuulega päevadel. Sest RS:X-ga on nii, et mida vaiksem on tuul, seda vähem peab sellega arvestama ja seda olulisemaks muutub pumpamiseks vajalik füüsiline ettevalmistus ja vähemoluliseks purjetamistaktika.

Sellisel juhul selguks kõige vastupidavam sportlane kergejõustiku maratonil. Purjetamisregatil aga selguks kõige parem purilaudur. Seniks jõudu kõikidele tublidele RS:X sportlastele.

FOW ja RS:X eelised ja puudused: http://www.formulawindsurfing.org/news.php?id=1415
ja RS:X klassi vastus:

2 comments:

Jaano Martin Ots said...

Väga asjalik ja põhjalik seisukohavõtt. EPL juhatuse liikmena olen tänulik, et Andres viitsis nii suure töö ette võtta ja RS:X ning FOD võrdluse süsteemselt kirja panna. Loodame, et mõistus pääseb võidule ja kokkuvõttes võidab surf.

Karmo said...

Tõsi see on, OM purjelauaklass Londonis on endiselt RS:X.
Madriidis toimunud ISAF-i 2008 aastakonverentsil otsustas nõukogu RS:X-i kasuks. FOD-i pooldas vaid üks liige.